Львів, Миколайчука, 9

Діабетична ретинопатія - все про хворобу

Більшість хворих на діабет понад 10 років мають ті чи інші ознаки ураження сітківки. Оскільки ураження сітківки при діабеті має вторинний характер, важливе значення має системне ведення основного захворювання - ретельний контроль рівнів глюкози крові, артеріального тиску, функції нирок. 

Діабетична ретинопатія (ДР) - це високоспецифічне ураження судин сітківки, однаково характерне як для інсулінозалежного, так і для інсулінонезалежного діабету. Розрізняють декілька форм діабетичної ретинопатії:

Непроліферативна (фонова) діабетична ретинопатія

НДР - перша стадія діабетичної ретинопатії, яку характеризує оклюзія (непрохідність) і підвищена проникність дрібних судин сітківки (мікросудинна ангіопатія). Фоновій ретинопатії властива багаторічна тривалість за повнії відсутності будь-яких порушень зору.

Проліферативна діабетична ретинопатія 

ПДР розвивається на тлі непроліферативної ДР, коли оклюзія (порушення прохідності) капілярів призводить до виникнення великих зон порушення кровопостачання сітківки. "Голодуюча" сітківка виділяє особливі вазопроліфератівні речовини, покликані запустити процес зростання новоутворених судин (неоваскулярізаціі). Неоваскулярізація в організмі зазвичай виконує захисну функцію. При травмі вона сприяє прискоренню загоєння рани, після хірургічної пересадки трансплантата - його хорошому приживленню. При пухлинах, остеоартритах і діабетичної ретинопатії неоваскулярізація має негативний вплив.

Діабетичний макулярний набряк 

ДМН - ураження центральних відділів сітківки. Таке ускладнення не призводить до сліпоти, але може бути причиною втрати здатності читати або розрізняти дрібні предмети. Макулярний набряк частіше спостерігають при проліферативній формі діабетичної ретинопатії, але може зустрічатися і при мінімальних проявах непроліферативної ДР. На початкових стадіях розвитку макулярного набряку також може не спостерігатися порушення зору.


Симптоми діабетичної ретинопатії

Ураження сітківки протікає безболісно, на ранніх стадіях діабетичної ретинопатії і макулярного набряку пацієнт може не помічати зниження зору. Виникнення внутрішньоочних крововиливів супроводжується появою перед оком завіси і плаваючих темних плям, які зазвичай через деякий час безслідно зникають. Розвиток макулярного набряку також може викликати відчуття завіси перед оком. Стає важче виконувати роботу на близькій відстані, погіршується здатність читати. А от масивні крововиливи в склоподібне тіло можуть призвести до повної втрати зору.

Що ж робити, якщо ваш діагноз “цукровий діабет”? Як запобігти розвитку діабетичної ретинопатії? У дослідженні Diabetes Control and Complications Research Group - групи з дослідження компенсації діабету та його ускладнень (США), показано, що в порівнянні з традиційною терапією інтенсивне ведення цукрового діабету зменшує ймовірність розвитку ДР на 74% і виникнення проліферативної ретинопатії - на 47%.

Проте найбільш правильний шлях попередження сліпоти - суворе дотримання періодичності оглядів очного дна у офтальмолога. Перевірити очне дно нескладно, ця процедура абсолютно безболісна, але виконати її можуть тільки ті лікарі, які працюють з діабетичними хворими і мають відповідний досвід.