Львів, Миколайчука, 9

Вікова макулодистрофія

Вікова макулодистрофія - це хронічне прогресуюче захворювання, що характеризується ураженням центральної зони очного дна (макули), при якому страждають сітківка, пігментний епітелій і судини сітківки. ВМД - вікове захворювання, яке поступово руйнує чіткий центральний зір.

ВМД впливає на макулу, частина ока, яка дозволяє нам бачити дрібні деталі. Через ВМД чутливі клітини макули руйнуються або перестають належним чином функціонувати.

Макула знаходиться в задній частині ока в центрі сітківки. Саме за допомогою макули ми можемо чітко бачити предмети прямо перед очима і розрізняємо маленькі деталі зображення. Ця зона задіяна, коли ми читаємо, пишемо або керуємо автомобілем. Вона дозволяє нам розрізняти кольори і чітко бачити обличчя людей.

ВМД не викликає болю. У деяких випадках ВМД прогресує настільки повільно, що можна не помітити незначних змін в зорі. В інших випадках захворювання розвивається надзвичайно швидко і може спричинити повну втрату центрального зору.

За даними ВООЗ ВМД вражає очі 15% людей у віці 65-74 років, 25% людей у віці 75-84 років і 30% людей старше 85 років.

Існує дві форми ВМД - волога та суха.

Суха форма - найбільш поширена форма ВМД. З віком клітини сітківки не отримують достатньо поживних речовин і перестають належним чином виводити продукти життєдіяльності клітин. Під сітківкою виникають невеликі відкладення, які називаються друзи. З часом клітини сітківки дегенерують і відмирають, зір поступово погіршується.

Пацієнти відзначають поступове погіршення зору, центральний зір затуманюється, кольори втрачають яскравість.

Волога форма ВМД складає 10-15 % від усіх випадків захворювання. Під сітківкою починають утворюватися нові кровоносні судини, це спричиняє появу кровотеч і рубців, які викликають погіршення зору.

І волога і суха форма ВМД зазвичай вражають обидва ока, хоча одне може бути вражене задовго до іншого. У зв'язку з тим, що здорове око компенсує втрату зору в хворому оці, пацієнти часто звертаються до фахівців тільки тоді, коли зору завдано непоправної шкоди.

Як тільки Ви помітили, що центральне зображення затуманене або розмите, негайно зверніться до фахівців і пройдіть ретельну діагностику зору.

Симптоми ВМД

На ранніх стадіях Ваш центральний зір може бути розмитим або затуманеним, предмети можуть мати неправильний розмір і форму, прямі лінії можуть виглядати хвилястими. Такі зміни в зорі можуть проходити як повільно, так і швидко. Ви можете відчути світлочутливість, бачити спалахи світла, предмети і кольори, яких насправді немає.

Через те, що ВМД впливає на центральну ділянку сітківки, люди, які страждають ВМД, можуть бачити темну пляму в центрі свого зору. Саме тому читання, письмо і розпізнавання дрібних об'єктів можуть бути досить складними заняттями.