Львів, Миколайчука, 9

Лікування вікової макулодистрофії

Вікова макулодистрофія – це хронічне прогресуюче захворювання, яке характеризується ураженням центральної зони очного дна (макули), при якому страждають сітківка, пігментний епітелій та судини сітківки. ВМД - вікове захворювання, яке поступово руйнує чіткий центральний зір.

Хоча щодо лікування ВМД проводяться численні дослідження, повне відновлення зору неможливе. На разі немає абсолютних ліків від ВМД, але певні види лікування можуть відстрочити прогресування захворювання або ж навіть покращити Ваш зір.

Вибір методу лікування залежить від багатьох чинників, зокрема від стадії захворювання та форми ВМД.

На даний час немає належного лікування сухої форми ВМД. Однак Ви можете скористатися порадами офтальмолога щодо полегшення перебігу даного захворювання.

Лікування вологої форми ВМД у більшості випадків допомагає припинити подальшу втрату зору та інколи частково повернути зір. При вологій формі ВМД лікування націлене на припинення росту аномальних кров’яних судин.

Існує три види лікування вологої форми ВМД:

Фотодинамічна терапія

За допомогою холодного лазера лікар закупорює кров’яні судини, що сочать. Однак для належного лікування необхідні часті повтори процедури та застосування надзвичайно дорогих препаратів, тому таке лікування недоступне в Україні. За кордоном ФДТ використовують у поєднанні з введенням інгібіторів VEGF фактора.

Фотокоагуляція

За допомогою лазера лікар закупорює крихкі кров’яні судини, що сочать. Високоенергетичний промінь лазера націлений прямо на новоутворені судини та руйнує їх, припиняючи подальшу втрату зору. Лазерне лікування не зменшує ризику виникнення нових кров’яних судин, тому таке лікування часто проводять повторно. Таке лікування спрямоване на наслідки ВМД, а не на причину її виникнення. Окрім того, таку терапію можна використовувати тільки для судин, які не знаходяться у макулі. Тобто досягти стабілізації зору чи навіть покращення зорових функцій тільки завдяки фотокоагуляції неможливо.

Ендовітреальне введення інгібіторів VEGF-фактору

Ендовітреальне введення інгібіторів VEGF-фактору використовують для лікування вологої форми ВМД.

Високий рівень VEGF – білку, який спричиняє ріст нових судин - спричиняє руйнування судин та витік рідини. Через накопичення рідини під сітківкою, вона викривлюється, підіймається з свого звичного положення. Тому хворі на ВМД часто скаржаться на те, що лінії видаються викривленими, а предмети - неправильної форми.

Для того, аби подолати захворювання необхідно зупинити вироблення аномального білку та «розчинити» крихкі судини, через стінки яких рідина потрапляє під сітківку.

Саме для цього підчас операції хірург вводить у око препарат, дія якого спрямована на білок, що бере участь в утворенні нових кров’яних судин. Таку процедуру проводять в операційній кімнаті. Перед ін’єкцією Вам знеболять око за допомогою спеціальних крапель, тому Ви не матимете больових відчуттів протягом операції. Після того, як закінчиться дія знеболювального, Ви можете відчути певний дискомфорт.

Око може боліти, Ви можете відчувати, що перед оком щось плаває, бачити неіснуючі полоси, кола, риски. У загальному пацієнти скаржаться на відчуття пелени перед очима. Це пов’язано з тим, що препарат дуже повільно змішується з внутрішніми структурами ока; як тільки препарат рівномірно розподілиться – усі ці відчуття зникнуть. Ваш зір може бути дещо розмитим протягом декількох днів після процедури.

Основні ускладнення після такої операції – це підвищення внутрішньоочного тиску та інфекція ока. Саме для уникнення цих ускладнень після процедури Вам видадуть протизапальні та інші спеціальні краплі, які зведуть ризик виникнення погіршення до мінімуму.

Найкращі світові офтальмологи вже давно використовують препарати, які нещодавно були офіційно зареєстровані в Україні. «Люцентіс» та "Ейліа" доведено допомагають пацієнтам покращити і зберегти зір, зупиняючи руйнівні ефекти захворювання та змінюючи його перебіг. «Макуген» дозволяє стабілізувати зір, призупинити його подальше погіршення.

УВАГА! У деяких клініках Вам можуть порадити введення у якості VEGF фактора «Авастину» – препарату, який не зареєстрований для використання в офтальмології. Цей препарат використовують поза зареєстрованими показами для інтравітреального введення, таке використання неправомірне і часто-густо призводить до ускладнень. Будьте уважні, вимагайте свідоцтво про державну реєстрацію препарату, а також інструкцію з його використання.