Львів, Миколайчука, 9
(032) 224-9-224
(096) 224-9-225

Часті питання

Що таке глаукома?

Глаукома є однією з найбільш актуальних проблем сучасної офтальмології. Це захворювання відносять до найсерйозніших, що приводить до повної та незворотної втрати зору. на даний час близько 10 - 15% хворих на глаукому, навіть при адекватному лікуванні, приречені на сліпоту.

Первинна глаукома - це хронічне багатофакторне захворювання ока, яке характеризують підвищенням внутрішньоочного тиску (ВОТ), прогресуючою атрофією зорового нерва і звуженням поля зору. Вона вражає 1,5 - 2,5% усього населення у віці старше 40 років.

Які види глаукоми існують?

Первинна глаукома має три основні форми: закритокутова, відкритокутова і змішана.

Закритокутову форму глаукоми характеризують вузьким або закритим кутом передньої камери ока, при якому корінь райдужної оболонки частково або повністю прикриває зону кута - требекул. У результаті цього доступ внутрішньоочної рідини в склеральний синус (шлемів канал) ускладнений, і відтік рідини суттєво погіршений.

Відкритокутова форма глаукоми має відкритий або широкий профіль кута передньої камери ока та вільний доступ водянистої рідини до дренажної зони. Основний опір відтоку рідини знаходиться безпосередньо у самих шляхах відтоку - трабекул, склеральному синусі, колекторних каналах, інтрасклеральному сплетенні.

Змішана форма глаукоми поєднує вузьку будову кута передньої камери ока (ускладнення доступу рідини до дренажної системи ока) та погіршення проникнення для внутрішньоочної вологи фільтраційної зони.

Значно рідше за первинну глаукому трапляються вроджена, юнацька, судинна, гіперсекреторна глаукома,  глаукома з низьким тиском та різні форми вторинної глаукоми.

Що таке внутрішньоочний тиск?

Головна ознака глаукоми, яка визначає картину хвороби, її можливі наслідки - це підвищення тиску всередині ока. У передній і задній камері, а також у склоподібному тілі є рідина, що тисне на стінки ока, саме цей тиск і  називається внутрішньо очним тиском.

Всередині ока відбувається безперервна циркуляція рідини. Процес відновлення рідини - необхідна умова правильного живлення очних тканин. Він тонко регулюється організмом - між кількістю новоутвореної рідини і кількістю рідини, що витікає, зберігається рівновага. Це забезпечує відносну сталість внутрішньоочного тиску. Однак, протягом доби внутрішньоочний тиск коливається - вранці він дещо вищий, увечері нижчий.

Як виникає глаукома?

У результаті певних складних, ще недостатньо вивчених змін, як в самому оці, так і в загальному стані організму, нормальний процес циркуляції рідини в оці порушується, а це призводить до підвищення внутрішньоочного тиску.

Як глаукома впливає на око?

Тривале підвищення тиску понад 21 - 22 мм рт. ст. (за методом Маклакова) або 26 мм рт. ст. (при вимірюванні пневмотонометром) веде до пошкодження двох механічно слабких структур - гратчастої пластини склери і трабекулярної діафрагми в дренажній системі ока. Таким чином, при підвищенні ВОТ нервові волокна в задньому відділі ока страждають від прямого механічного пошкодження та в результаті порушення мікроциркуляції крові в цій зоні. Під впливом високого внутрішньоочного тиску поступово «вмирає» зорово-нервовий апарат та падає гострота зору. Цьому можна запобігти, якщо вчасно почати лікування і неухильно виконувати всі призначення лікаря.

Лазерне лікування глаукоми - що це?

Лазерні методи корекції ВОТ відіграють важливу роль у комплексному лікуванні глаукоми. Розрізняють лазерні операції при закритокутовій і відкритокутовій формах глаукоми.
Для лікування закритокутової глаукоми застосовують лазерну ірідектомію, яка відновлює сполучення між задньою і передньою камерами ока.  Вчасно проведена лазерна ірідектомія може повністю вилікувати хворого на закритокутову глаукому.
Основним видом втручань при відкритокутовій глаукомі є лазерна трабекулопластика, яку відносять до тракційних методів, вона спрямована на поліпшення відтоку внутрішньоочної рідини. Лазерні припікання структур кута передньої камери ока викликають поліпшення відтоку внутрішньоочної рідини.
На даний час застосовують операцію з гідродинамічної активації відтоку (ГАВ). На відміну від трабекулопластики, її виконують за допомогою імпульсного лазера з перфоруючим ефектом – так званого ІАГ-лазера.

Як ще використовують лазери у лікуванні глаукоми?

Лазерні втручання використовують і для боротьби з післяопераційними ускладненнями, корекції дефектів хірургічних втручань. До них відносять гоніоспазіс при функціональному блоці кута передньої камери ока, реперфорацію при наскрізній колобомі райдужної оболонки, пластику фільтраційної подушечки при надмірній зовнішньої фільтрації, коагуляцію гіфами при розвитку післяопераційних кровотеч в передню камеру ока.