Львів, Миколайчука, 9
(032) 224-9-224
(096) 224-9-225

Часті питання

Що таке волога форма ВМД?

Волога форма ВМД трапляється тоді, коли під сітківкою почитають рости аномальні кров’яні судини. Ці нові судини зазвичай є дуже крихкими та часто сочать кров’ю та іншою рідиною. Кров та рідина підіймають макулу над її звиклим місцем розташування. Руйнування макули відбувається надзвичайно швидко.

Раннім симптомом вологої форми ВМД є викривлення прямих ліній. Якщо Ви помітили цей симптом чи будь-які інші зміни у Вашому зорі – негайно зверніться до спеціалістів.

Що таке суха форма ВМД?

Суха форма ВМД трапляється тоді, коли повільно руйнуються світлочутливі клітини макули, поступово затуманюється центральне зображення. ВМД загострюється і Ви можете побачити розмиту пляму у центрі свого поля зору. З часом центральний зір гіршатиме.

Найбільш поширеним симптомом сухої форми ВМД є дещо розмите центральне зображення. Вам може бути складно розпізнавати обличчя, для читання чи іншої роботи буде потрібно більше світла. Суха форма ВМД зазвичай вражає обидва ока, але зір може спочатку погіршитися лише на одному з них.

Ранньою ознакою сухої форми ВМД є друзи.

Чи може суха форма ВМД перетворитися на вологу?

Так. Усі люди, що хворі на вологу форму ВМД, спочатку мали суху форму цього захворювання.

Суха форма може прогресувати та спричиняти погіршення зору і не перетворюватися у вологу форму. А також суха форма може раптово перетворитися на вологу навіть на початкових стадіях захворювання. Передбачити чи таке перетворення відбудеться і коли це станеться неможливо.

Що таке друзи?

Друзи – це жовті відкладення під сітківкою. Спеціаліст може знайти друзи підчас ретельного огляду очного дна.

Самі друзи не є причиною втрати зору. Однак збільшення їх кількості та розміру підвищують ризик розвитку сухої чи вологої форми ВМД, а ці захворювання призводять до втрати зору.

Що спричиняє ВМД?

Вчені наразі не встановили реальних причин цього захворювання.

Хто є у групі ризику ВМД?

Найбільшим фактором ризику є вік. Хоча ВМД діагностують і у осіб середнього віку, однак дослідження показують, що люди, старші за 60 років мають більшу імовірність захворіти на ВМД.

Вік. ВМД – це вікове захворювання. Чим старша людина, тим більший ризик захворіти.

Стать – дослідження показують, що жінки частіше хворіють на ВМД

Спадковість – є ряд генів, які впивають не те, може людина отримати ВМД чи ні. Зазвичай ці гени передаються спадково.

Паління - ряд досліджень пов’язує паління з розвитком ВМД. Ці дослідження також показали, що відмова від паління зменшує ризик розвитку ВМД.

Сонячне світло – деякі дослідження показують, що перебування на відкритому сонячному світлі може вплинути на сітківку. Лікарі рекомендують носити сонцезахисні окуляри для захисту очей.

Харчування – пацієнти з надмірною вагою мають у двічі більші шанси отримати серйозну форму ВМД порівняно з людьми з нормальною вагою.

Високий артеріальний тиск – дослідження показують, що високий артеріальний тиск може бути пов'язаний з розвитком ВМД.

Нехай Ви нічого не можете зробити з віком, статтю та успадкованими генами, однак добре збалансоване харчування, багате на свіжі овочі та фрукти, відмова від паління та захист очей від сонця можуть допомогти Вам уповільнити прогресування хвороби.

Наскільки поширена ВМД?

За статистикою у розвинених країнах одна з 50 осіб, старших за 50 років, має ВМД. Кожен п’ятий, старший за 85 років, страждає від цього захворювання.

Які симптоми має ВМД?

І волога і суха форми ВМД не спричиняють болю.

Суха форма ВМД: найбільш поширеною ознакою є розмите зображення. Чим менше клітин макули функціонують, тим гірше видно деталі предметів у центральному полі зору, наприклад книжки чи обличчя людей. Досить часто цей «туман» пропадає при яскравому освітленні. Якщо втрата світлочутливих клітин стає вагомою, Ви можете побачити маленьку зростаючу пляму у центрі свого поля зору.

Волога форма ВМД: класичним раннім симптомом є те, що прямі лінії видаються хвилястими. Причиною цього є рідина, яка витікає з кров’яних судин та підіймає макулу, вражаючи зір. У центральному зорі може з’явитися пляма.

Вікова макулодистрофія зазвичай повільно та непомітно руйнує зір. У рідких випадках втрата зору може бути раптовою.

Для чого використовують решітку Амслера?

Якщо Вам поставили діагноз – вікова макулодистрофія, надзвичайно інформативним тестом слугуватиме самоконтроль зорових функцій кожного ока зокрема за сіткою Амслера. Це простий, зручний та дієвий спосіб для постійного використання у домашніх умовах. Він дозволяє виявити початкові ознаки макулярного набряку.

Решітка Амслера складається з прямих ліній з темною крапкою всередині. Людині, хворій на ВМД, ці лінії видаватимуться викривленими чи нечіткими, а у центрі зображення можуть виникати темні плями.

Спеціалісти-офтальмологи можуть визначити ВМД задовго до появи перших симптомів під час огляду сітківки. Коли є підозри на макулодистрофію лікар попросить Вас пройти тест за допомогою решітки Амслера.

Що робити, якщо Ви вважаєте, що маєте ВМД?

Як тільки Ви помітили, що маєте один чи більше з перелічених симптомів – зверніться до офтальмологів та пройдіть ретельну діагностику. Пам’ятайте, що рання діагностика є запорукою збереження Вашого зору.

Яким чином стиль життя впливає на ВМД?

Ваш звиклий спосіб життя впливає на протікання захворювання. Намагайтеся споживати здорову їжу, багату на свіжі овочі та рибу, не паліть, слідкуйте за своїм артеріальним тиском та вагою, робіть ранкову зарядку.