Львів, Миколайчука, 9
(032) 224-9-224
(096) 224-9-225

Часті питання

Що таке сітківка?

Сітківка – внутрішня, найтонша та фізіологічно найважливіша оболонка ока, за допомогою якої здійснюється світло- та кольоросприйняття. Сітківка складається з центральної зони та периферії. Центральна зона сітківки відповідає за сприйняття кольору та центральний предметний зір, ця частина визначає гостроту зору. Периферія сітківки відповідає за сприйняття світла та периферичний зір (поле зору), саме від неї залежить якість зору ввечері та вночі.

Зміни на периферії сітківки (дистрофія, розриви, відшарування), якщо їх не лікувати, переходять у центральну зону, загрожуючи значним падінням гостроти зору та сліпотою. У випадку виникнення відшарування сітківки в центральній зоні допоможе тільки важка хірургічна операція, яка не завжди дає позитивний ефект.

Які причини розвитку патологічних змін на периферії сітківки?

Причинами розвитку патологічних змін на периферії сітківки найчастіше стають – короткозорість (міопічна хвороба); порушення кровообігу (через проблеми у шийному відділі хребта, атеросклерозі, змінах артеріального тиску); спадковість. У випадку виникнення розривів це можуть бути запущені дистрофічні зміни; судинні порушення; травми ока.

Причини відшарування сітківки:

  • Короткозорість (міопічна хвороба)
  • Периферичні дистрофії
  • Розриви сітківки на периферії, що виникли раніше
  • Травми ока
  • Запальні процеси
  • Новоутворення

Симптоми при змінах на периферії сітківки: поганий зір у сутінках, «мушки», «блискавки» перед очима. Але найчастіше зміни на периферії сітківки проходять безсимптомно.

Наслідком дистрофії і розривів сітківки на периферії може стати відшарування сітківки. При цьому у розрив сітківки поступає рідина з скловидного тіла і поступово відшаровує сітківку, спочатку у місті її розриву, а згодом на більшій площі, поступово досягаючи центральну зону. При відшаруванні у хворих спостерігають зниження гостроти зору, з’являються випадіння у полі зору.

Як не допустити розвиток патології?

Для хворого все ускладнено тим, що сітківка не має нервових закінчень, тому її патологічний стан протікає непомітно і безболісно. Тільки лікар, використовуючи спеціальну апаратуру може визначити дефект на периферії сітківки.

Що робити якщо у мене периферична дистрофія сітківки?

Загальноприйнятим методом лікування периферичної дистрофії сітківки та її розривів є профілактична периферична лазеркоагуляція.

Укріплення сітківки за допомогою лазера дозволить уникнути розрізу очного яблука. Процедура проводиться безконтактно, що виключає можливість інфікування ока. Така операція не потребує загальної анестезії, організм уникає зайвого стресу. Лазерне лікування проводиться амбулаторно, вже за півгодини після проведення операції Ви можете повернутися до звиклого життя.

У клініці «ЛАЗЕР Плюс» встановлено новітні лазерні системи Visulas 532 компанії Zeiss (Німеччина), які дозволяють швидко та безболісно провести усі необхідні Вам процедури.

Яких застережних заходів слід вживати, аби уникнути відшарування сітківки?

Щорічно відвідуйте офтальмолога, особливо якщо у вас висока ступінь короткозорості чи є близькі родичі з подібними проблемами, обов’язково відвідайте офтальмолога після серйозної травми ока, звикніть вдягати окуляри підчас гри у теніс чи протягом будь-якої роботи, коли є ризик ушкодити очі.

Чи відшарування сітківки після операції на оці є помилкою хірурга?

Ні, розриви та дірки у сітківці можуть виникати після операцій, які не мали ускладнень і були проведені найкращими хірургами.

Що призводить до відшарування сітківки?

Прямі травми ока можуть спричинити розриви, дірки та відшарування сітківки через день, тиждень, місяць чи навіть роки після ушкодження. Відшарування сітківки також може виникати як ускладнення діабетичної ретинопатії, ретинопатії недоношених, запальних процесів чи травм ока.

Чи може відшарування сітківки спричинити повну сліпоту?

Так. Навіть найменше погіршення зору внаслідок часткового відшарування сітківки може закінчитися повною сліпотою, якщо вчасно не розпочати лікування.

Які симптоми відшарування сітківки?

Більшість розривів сітківки хоча і не спричиняють проблем, але становлять загрозу для зору. Якщо рідина починає просочуватися через такий розрив, сітківка буде відшаровуватися (як шпалери від стіни) і почнеться загрозливий процес. На початках захворювання протікає без симптомів, особливо якщо відшарування почалося на периферії. Згодом темна «завіса» почне рухатися і поступово блокувати ваш зір. Коли процес відшарування досягне центральної зони (макули), зір раптово і суттєво погіршає. З плином часу (а це можуть бути години, дні чи тижні), завіса продовжуватиме закривати все більше і більше вашого зору, поки ви остаточно не втратите можливість бачити яскраве світло. Якщо ви маєте подібні симптоми – негайно зверніться до лікаря-офтальмолога!

Чи можна лікувати відшарування сітківки?

Так, безперечно. Рання діагностика та належне лікування – ось запорука успішної боротьби з відшаруванням сітківки. Деякі проблеми з сітківкою можна лікувати за допомогою спеціальних лазерів. Такі процедури амбулаторні, тобто після лазерного лікування ви відразу повернетеся додому. Якщо зона відшарування велика, то таке лікування вимагає операції та перебування у стаціонарі під доглядом досвідчених вітреоретинальних хірургів.

Чи існують таблетки чи краплі проти відшарування сітківки?

Ні, на жаль, наразі не існує жодних медикаментозних засобів, крапель, вітамінів, ліків на травах чи дієт, які б могли вилікувати відшарування сітківки. Лікувати відшарування сітківки можна тільки за допомогою спеціального обладнання та вправних лікарів.

Я – молода та здорова людина, навіщо мені огляд з розширеною зіницею?

Таке обстеження допоможе встановити, чи є ви у групі ризику виникнення проблем з сітківкою. Досвідчений лікар-офтальмолог обстежить Ваше очне дно за допомогою офтальмоскопа та щілинної лампи. Лікар також використає набір спеціальних збільшувальних лінз з вбудованими дзеркалами для того, аби ретельно дослідити вашу сітківку. Світло офтальмоскопа може здатися неприємним, однак воно вкрай необхідне для правильного обстеження.

Багато короткозорих молодих людей мають периферичну дегенерацію у певних зонах сітківки. Ці зони можуть бути передвісником відшарування сітківки. У таких випадках застосовують лазерне укріплення сітківки для того, аби запобігти виникненню відшарування.

Я хочу провести лазерну корекції зору. Мені слід провести лазерне укріплення сітківки?

Лазерне укріплення сітківки перед проведенням лазерної корекції проводять тільки у тих випадках, коли на сітківці є видимі зміни. Досвідченний лікар на консультації розповість вам, чи маєте ви проблеми з сітківкою і чи необхідне укріплення сітківки перед операцією.